Translate page
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,473
· Najnowszy użytkownik: iqifav
Losowa fotografia
Partita legenda polskiej muzyki rozrywkowej
Napisane przez Andrzej Michalski dnia 05 listopad 2018
Partita legenda polskiej muzyki rozrywkowej

PARTITA to pierwsza polska grupa wokalna o żeńsko męskim składzie w dalszym ciągu czynnie koncertująca tak w kraju jak i za granicą. Trwająca właśnie trasa koncertowa zatytułowana „PYTASZ MNIE CO CI DAM”, poświęcona jest dwóm jubileuszom – pięćdziesięciolecia nazwy i czterdziestopięciolecia obecnego składu grupy. Takie przeboje zespołu jak: „Pytasz mnie co ci dam”, "Kiedy wiosna buchnie majem", "Dwa razy dwa" (jedna z głównych nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’73), "Wszystko za wszystko", "Marzyciele", "Mamy tylko siebie" czy "Głowa do góry" długo gościły na listach przebojów Polskiego Radia lat siedemdziesiątych, a dziś śpiewane są w trakcie koncertów PARTITY wspólnie z "targetem 50+" i nie tylko.

Zespół powstał w Warszawie we wrześniu 1966 r. z inicjatywy Janusza Kępskiego przy radiowym "Popołudniu z młodością". Formacja wykonywała początkowo transkrypcje utworów mistrzów muzyki klasycznej. Taki repertuar zarejestrowano na pierwszej płycie długogrającej. Pierwszy skład tworzyły - Agata Dowhań, Jeanette Mandelman, Hanna Motyka, Danuta Szafnicka i Hanna Szaniawska. W 1969 roku do zespołu dołączyły Magdalena Motyka i Jadwiga Konc, a nowym kierownikiem grupy został Leszek Bogdanowicz. PARTITA zmieniła styl, preferując lżejszy, pogodny repertuar. Formacja akompaniowała wielu wykonawcom w studiu i na koncertach. Rok 1970 to kolejna zmiana stylu zespołu. Kierownictwo muzyczne objął kompozytor Antoni Kopff (eks-Respekt). Wraz z nim do PARTITY dołączyły Anna Pietrzak i Alicja Majewska. Wkrótce nastąpiła radykalna zmiana brzmienia zespołu. W skład grupy weszli wokaliści: Bronisław Kornaus (eks-Leliwa), Andrzej Frajndt (eks-Bardowie Warszawscy) i Andrzej Zawadzki (eks-Heliosi). W ten oto sposób PARTITA stała się pierwszą na polskim rynku muzyki rozrywkowej, mieszaną, damsko męską grupą wokalną. W 1972 r. PARTITĘ tworzyli: Andrzej Frajndt, Bronisław Kornaus, Alicja Majewska, Anna Pietrzak i Agata Dowhań, którą na krótko wymieniła Wanda Borkowska (Alibabki), a następnie już na stałe Ludmiła Zamojska. Kolejne występy festiwalowe umocniły czołową pozycję zespołu /obok "ALIBABEK"/ wśród polskich grup wokalnych. Nowe propozycje formacji szybko zdobywały popularność. Kompozycję "Kiedy wiosna buchnie majem" wyróżniono podczas X KFPP w Opolu (1972), a rok później (1973) utwór "Dwa razy dwa" otrzymał jedną z głównych nagród tego festiwalu.

W 1974 r. z zespołu odeszła A. Majewska, rozpoczynając karierę solową. Na jej miejsce przyszli nowi wykonawcy: Ewa Jurkiewicz (eks-Gramine) i Marek Niedzielko (eks-Leliwa). W 1976 r. w "PARTICIE" występowali: Anna Pietrzak, Jolanta Niewiadomska, Ewa Sośnicka (eks-Lipsony), Andrzej Frajndt, Wacław Masłyk i Ryszard Wagner. Na 10-lecie "PARTITY" wydany został trzeci album. Składały się nań nagrania radiowe zespołu, dokonane w różnych składach na przestrzeni kilku lat. Jubileusz uświetniony został uroczystym koncertem podczas MFP w Sopocie. Niedługo później z grupą rozstała się J. Niewiadomska. A. Pietrzak rozpoczęła karierę solową, R. Wagner podjął studia w PWSM, E. Sośnicka przeszła do grupy wokalnej "Aura", a A. Frajndt zaangażował się do amerykańskiego zespołu Up With People, by po powrocie z USA rozpocząć solową działalność piosenkarską. A. Kopff w 1977 r. założył grupę wokalną "Familia". 26 czerwca 1993 r. "PARTITĘ" reaktywowano na XXX KFPP w Opolu. Wystąpili wówczas: A. Pietrzak A. Majewska, L. Zamojska, B. Kornaus, M. Niedzielko, A. Frajndt. Od tej chwili zespół ponownie koncertuje w kraju, odwiedza ośrodki polonijne, nagrywa nowe piosenki oraz występuje w popularnych, a poświęconych jego dorobkowi artystycznemu programach telewizyjnych, takich jak "Szansa na sukces", "Od przedszkola do Opola", "Wideoteka dorosłego człowieka" czy "Jaka to melodia".

W 1997 roku "PARTITA" otrzymuje prestiżową nagrodę "Honorowego Srebrnego Asa '97", a w 2000 roku Zakon Trójcy Przenajświętszej /tzw. Trynitarzy/ wyróżnia zespół Srebrnymi Krzyżami Zakonu za charytatywną działalność na rzecz potrzebujących pomocy dzieci. W 2003 roku "Polskie Nagrania" wydają płytę zwierającą największe przeboje grupy, zatytułowaną "Pytasz mnie co ci dam", za którą rok później zespół otrzymuje "Złotą Płytę". W 2004 roku Polski Klub Biznesu nagradza grupę Honorowym Srebrnym Medalem Akademii Polskiego Sukcesu. W tym samym roku, jako grupa na co dzień związana z Warszawą, "PARTITA" otrzymuje kolejne zaszczytne wyróżnienie - "Warszawski Znak Jakości", przyznany za całokształt działalności. Rok 2007 przynosi "PARTICIE" jedną z najcenniejszych dla zespołu nagród - "Statuetkę PFRONU", przyznaną za wieloletnią opiekę artystyczną nad młodzieżą niepełnosprawną ogólnopolskich festiwali piosenki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, w tym szczególnie za pracę w ramach Ciechocińskich Impresji Artystycznych Fundacji "PRO OMNIBUS". W tym samym roku mają miejsce kolejne zaszczyty - indywidualne Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz "Honorowa Perła Polskiej Gospodarki", przyznana przez wydawnictwo "Polish Market" w dziedzinie "szerzenia wartości społecznych". Wrzesień 2009 roku, to z kolei Nagroda Specjalna Polskich Nagrań "MUZA" przyznana za całokształt działalności zespołu związanej z wydawnictwem.

Niezaprzeczalnie bardzo ważną i znaczącą, a przyznaną w 2013 roku z okazji 50-lecia Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej, Prezydenta Miasta Opola oraz Dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, jest nagroda - IKONA FESTIWALI OPOLSKICH. Nagroda ta podkreśla nie tylko wielokrotny udział grupy w tym najważniejszym dla polskiej piosenki wydarzeniu, ale także wyróżnienia i nagrody otrzymywane w tymże festiwalu przez "PARTITĘ". Trzeciego grudnia 2013 roku, w trakcie uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie, PARTITA otrzymała honory "Zasłużony Dla Kultury Polskiej" i "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Utwory dla zespołu pisali najbardziej renomowani i popularni twórcy polskiej estrady - Antoni Kopff, Jonasz Kofta, Janusz Kondratowicz, Marian Zimiński, Bogdan Olewicz, Janusz Kępski, Andrzej Kuryło, Jerzy Kleyny, Andrzej Bianusz, Jan Świąć i inni. Będąc jedynym na polskim rynku estradowym, czynnie działającym, wokalnym zespołem "tamtych lat", "PARTITA" dalej podtrzymuje dobre tradycje wielogłosowej sztuki estradowej, biorąc udział w wielu artystycznych przedsięwzięciach, tak w kraju jak i za granicą. "Obecnie "PARTITĘ" tworzą weterani grupy, wokaliści z najdłuższym, ponad trzydziestopięcioletnim stażem w zespole: Anna Pietrzak, Ludmiła Zamojska, Bronisław Kornaus i Andrzej Frajndt.

Powered by PHP-Fusion 2002 - 2019 - copyright © Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU AGPL v3.